Pokud vybíráme kvalitní doplněk stravy, musíme si uvědomit, co je naším cílem, a kam směřujeme naši sportovní aktivitu. Co mám na mysli? Za prvé si řekněte, co převažuje ve vašem tréninku. Jestli je to aerobní výkon nebo výkon anaerobního charakteru – tedy spíše silový. Zde se nám již doplňky stravy rozdělují na dva tábory. Tím prvním jsou silový sportovci, kteří disponují vyšším množstvím svalové hmoty a vyšší silou pro jedno maximální opakování. Druhou skupinou jsou vytrvalostní sportovci. Ti obvykle mají nižší nebo stejné procento tělesného tuku jako silový sportovci, ale nedisponují takovým množství svalové hmoty jednoduše z toho důvodu, že by ji neprodýchali. Obě kategorie mají své stěžejní a méně důležité suplementy, které můžeme využít. Podívejme se na ně.
Siloví sportovci – jejich snahou je nárůst čisté svalové hmoty, podpora nárůstu síly a zlepšení regenerace
- Proteiny a aminokyseliny
- Kreatiny
- Sacharidy, gainery a zdroje energie
- Anabolizéry a NO přípravky
Vytrvalostní sportovci – hlavním a primárním úkolem suplementace je zlepšení regeneračních schopností a zajištění dostatečné saturace energií během vytrvalostního výkonu
- Iontové nápoje
- Zdroje energie, tyčinky, gely
- Kloubní výživa
- Regenerační nápoje, gainery
Samostatnou podkategorií, která jde napříč oběma hlavními kategoriemi, jsou lidé se snahou o snížení tělesné hmotnosti. Právě tito využívají jak aerobních tréninků, které stimulují spalování nežádoucích tukových zásob, tak i silových cvičení, která naopak udržují tonus svalů a jejich vyšší metabolickou aktivitu. Pro tyto osoby jsou stěžejní následující doplňky stravy.
- Spalovače tuku
- Aminokyseliny, proteiny a náhrady stravy
- Kloubní výživa
- Iontové nápoje
Jak je vidět z předchozího, uplatnění si doplňky stravy naleznou v každé kategorii sportovců i běžných lidí. Zkusme se ještě alespoň v krátkosti podívat na to, jak by mohl vypadat jídelníček nejčastějšího uživatele doplňků stravy. K tomuto ještě malá odbočka. Shodou okolností jsem na toto téma psal svoji magisterskou práci, z výzkumu vyplynulo, že nejčastějším uživatelem doplňků stravy je muž mezi 20-30 lety provozující silový sport se snahou o nárůst svalové hmoty a síly. Ukážeme si tedy jídelníček právě pro něj. V jídelníčku je představeno 6 denních jídel se suplementací, ale bez gramáže. Z jasného důvodu, tím je rozdílnost jednotlivých sportovců a jejich potřeba po živinách a celkové denní energii.
Jídelníček pro silového sportovce
- 1 celé vejce a 2-3 vaječné bílky, celozrnné pečivo, multivitamin, kloubní výživa
- Syrovátkový proteinový nápoj + ovoce
- Kuřecí nebo hovězí maso, rýže, zelenina
- Kuřecí šunka, celozrnné pečivo, zelenina
- Před výkonem: 3 g BCAA, 3 g beta-alanin, 3 g arginin, 3 g kreatinu
- Po výkonu ihned: 3 g BCAA, kloubní výživa
- Po výkonu 15 min: 20 % gainer s vyšším obsahem dextrózy, 3 g kreatinu
- Po výkonu 45 min: syrovátkový izolát nebo koncentrát do 80 % bílkoviny
- Po výkonu 90 min: kuřecí maso, rýže
- Kaseinový protein, arginin 3 g, tubulus terrestris
Sami vidíte, že doplňky stravy hrají velmi důležitou roli ve sportovní přípravě. Jak jsme si již řekli, suplementy jsou nutné již pro velmi podstatnou část aktivní i pasivní populace a dá se předpokládat, že trh s nimi, se bude v následujících letech značně rozšiřovat a postihne i širší veřejnost. Trend by tomu nasvědčoval. Na druhou stranu je nutné říct, že se již objevují názory na omezení trhu s doplňky stravy. Nechme se tedy překvapit, co nám budoucnost přinese. Jedno je jasné, doplňky stravy zde budou stále.