Jan Caha
Mgr. Jan Caha
Instruktor fitness
Úspěšný závodník v naturální kulturistice
Specialista na sportovní a doplňkovou výživu
Šéfredaktor aktin.cz
Je opravdu každý PORADCE VÝŽIVY odborník?
Výživové poradenství v ČR je na zvláštním rozmezí nebo snad již scestí. Důvodem je neodbornost nabízených služeb a velmi špatná etika mezi výživovými poradci, která vede k dezinformacím a ohrožení zdraví klientů. Proč tomu tak je? Dovolte nám se lehce nad tímto problémem zamyslet.
24.5.2016
Mgr. Jan Caha
sdílet článek

Výživové poradenství a jeho kvalita v ČR je problémem, který možná nevnímáte tak intenzivně jako já, nicméně je snad více dalekosáhlejší, než tomu bylo v dobách minulých. Důvod je jasný. Výživové poradenství je VOLNÁ ŽIVNOST. Ano, čtete správně. Potřebou edukace stojí naříklad pod kadeřnicí, vizážistkou nebo masérem. Zkusím vás tedy dostat hloubeji do problému.

Pokud teď sedíte doma nebo v práci a uvažujete nad tím, že byste se stali výživovým poradcem a začali tak svoje nové podnikání, tak zcela bez problému můžete. V zásadě nepotřebujete žádné vzdělání. Jediným kritériem je dovršení 18 let věku, naše státní občanství (s udělenou výjimkou ani to ne) a 1000 Kč ve své peněžence, které budete ochotni poskytnout Živnostenskému úřadu. To je vše. Výživové poradenství spadá pod živnost 60. Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků. Jak jednoduché a zdánlivě výhodné. Přeci nemusíte nic zbytečně řešit, a rovnou můžete jít za svými sny. To zcela jistě. Nicméně toto s sebou nese určitá úskalí, která musí zákazník-klient vybírající si svého poradce pro výživu vnímat a dávat si na ně pozor. 

Vstupní neodbornost - tím prvním co bych chtěl zmínit je aktuální neodbornost výživových poradců. Kdybych měl říct pravdu, tak bych také nic nestudoval a hned šel podnikat a vydělávat peníze, kdybych nechtěl do svých rad zabřednout trochu hlouběji. Nicméně poté to tak dopadá. Dnes a denně koukám na stránky různých výživových poradců, kteří jen na základě své vlastní zkušenosti rozdávají rady svým klientům, častokrát fakticky tak chybné, že z toho až přechází zrak. Na jednom místě se dozvíte, že "tuk ve stravě nemá co dělat", na druhém pak, že "hubnutí není vůbec o příjmu energie". Tento cirkusový rink bohužel klienta dosti mate a v záplavě informací se cítí zcela ztracen a začíná ztrácet i iluzi o tom, že by někdy našel pro sebe výhodný výživový styl. 

Rada pro vás: vybírejte si poradce, který má za sebou minimálně REKVALIFIKAČNÍ kurz akreditovaný MŠMT, ten musí mít délku minimálně 150 vyučovacích hodin (ne, opravdu nestačí šestidenní kurz). Tím ideálem je samozřejmě vysokoškolský výživář, který načichl výživě, anatomii i fyziologii trochu více a absolvoval minimálně 3 roky studia na to, aby mohl svoje zkušenosti nebo vědomosti předávat (nutriční terapeut, výživa člověka, výživa ve sportu).

Nepotřeba dalšího posunu - současný systém bohužel nenutí poradce výživy k dalšímu vzdělání. Je to smutné, protože například v zahraničí nebo i u nás v lékařství, je nutné sbírat kredity, "body" pro to, abyste dostali akreditaci a mohli jste si založit vlastní praxi. Paradoxem je, že výživové poradenství má nejblíže opravdu k lékařskému sektoru. Výživový poradce pracuje s vaším "vnitřním já, které se projevuje navenek postavou", a to velmi intenzivně a špatnou a neodbornou radou vám může velmi ublížit nebo alespoň znepříjemnit život. 

Rada pro vás: sledujte svého výživového poradce zda se dále vzdělává, publikuje, studuje novinky a je schopen se adaptovat i moderním výživovým směrům. 

Minimální osobní praxe - tento neduh sužuje téměř každou oblast podnikání,  nicméně právě nedostatečná praxe, která souvisí i s nenutností si postupy vyzkoušet na vzdělávacích kurzech, dávají prostor tomu, aby poradce zůstal "zakonzervován" v jednom výživovém stylu. 

Rada pro vás: hledáte-li poradce, který bude splňovat vaše požadavky, vždy sledujte jeho množství praxe, kterou má za sebou, ale také výsledky jeho klientů. Ne vždy ale dosažení praxe znamená dostatečnou propustku mezi výživářskou elitu a naopak.

Riziko zdravotní újmy - neodmyslitelnou součástí výživového poradenství je starání se o vaše zdraví. Poradenství je opravdu velmi blízko lékařství nebo alespoň léčitelství, a právě to je paradox volné živnosti. Poradce výživy pracuje nejen s tím, jak se vnímáte na povrchu...tedy kolik máte svalové hmoty, jestli máte tuk na břiše nebo nikoliv. Ale také s tím, co máte uvnitř. Ted jak efektivně pracuje vaše trávící soustava, v jakém stavu je nervový systém nebo jak pracují vaše játra, žaludek, srdce. To vše ovlivňuje poradce výživy, měl by být tedy dostatečně erudován pro to, aby byl schopen za vás převzít zdravotní zodpovědnost. 

Rada pro vás: ač věříte poradci bezmezně, tak sledujte reakce svého těla a vždy je s poradcem konzultujte dříve, než bude pozdě. 

Nečitelný online obchod - poslední bod je spíše reakce na aktuální téma. Nenechte se zmást jednoduchým postupem získání jídelníčku. Poradce výživy by s vámi vždy měl pracovat jako s individualitou. Měl by vás tedy minimálně vidět na fotografiích, nechat si vyplnit dotazník, změřit tělesné obvody, provést bioimpendanční analýzu. V tom ideálním případě se s vámi uvidí a celý postup diety s vámi probere. Nedejte na poradce, kteří řešší svoje závazky luštěním z křišťálové koule a stačí jim pro zhotovení jídelníčku vaše jméno. 

Rada pro vás: vždy se snažte s vaším poradcem potkat a nechat si udělat kompletní diagnostiku 

Hudba budoucnosti ... ?

No a jak bych si ideálně představoval výživové poradenství v ČR. Jednaznačně by mělo být vázanou živností s tím, že každoročně musí poradce naplnit určitý počet kreditů (z vlastní praxe, ze školení, seminářů nebo rozvoje poradenské činnosti), na základě něhož mu bude dále umožněno podnikání. Tento postup by zajistil alespoň to základní minimum, tedy dostatečné vzdělání, další rozvoj a snahu o praktické zkušenosti. 

Co plyne z tohoto článku. Poradenství v ČR je nutno zkvalitnit a zlepšit. Zvyky minulosti bohužel napáchaly mohé škody, které dnes již v moderním světě příliš nechápeme, nicméně i tak se můžeme pokusit a snažit o jejich zlepšení. Důvodem není pouze to, že náš národ bude zdravější, ale také to, že bude daleko lépe edukován ve smyslu vzdělání ve zdravém životním stylu. 

 

KOMENTÁŘE