Jan Caha
Mgr. Jan Caha
Instruktor fitness
Úspěšný závodník v naturální kulturistice
Specialista na sportovní a doplňkovou výživu
Šéfredaktor aktin.cz
6 důvodů, proč nemůžu zhubnout
Neschopnost zhubnout je jedním z reálných problémů velkého procenta naší populace (otázkou je, zda vůbec chce), ale také některých věčných dietářů z fitness prostředí. Proč se vám tedy nedaří zhubnout a dosáhnout postavy, kterou chcete mít?
21.5.2017
Mgr. Jan Caha
sdílet článek

Naše tělo pracuje na určité energetické rovnováze, kterou se snaží dlouhodobě udržet a na kterou se snaží adaptovat. Dokonce má poměrně vysokou toleranční hladinu. Nevadí vám tedy, že v jednom dni přijmete o 1 000 kJ více nebo méně, dokonce ani to, že se jednou za měsíc "zprasíte" k nepoznání. Naše tělo si tyto hodnoty dokáže vyprůměrkovat tak, že pokud v dlouhodobém kontextu nepřijímáte přespříliš energie, nebo naopak úzkostlivě málo, bude držet hmotnost.

Asi je vám jasné, že každý den nesníte stejné množství energie a ani nejste schopni stejné množství energie za den vyprodukovat. Pro udržení konstantní hmotnosti je tedy nutné držet se na podobných energetických příjmech v dlouhodobém (týdenním, lépe však třeba měsíčním) kontextu. To vám zcela bohatě stačí.

Energie a její dopad na organismus

Hubnutí nebo nabírání je pro organismus nezvyklý stav a oba případy jsou ve své podstatě odrazem ADAPTACE ORGANISMU na změněnou energetickou hladinu. Uvažovali jste nad hubnutím někdy takto? Pokud ne, začněte. Proč organismus hubne? Potřebuje snížit množství hmoty (metabolicky aktivní svalové nebo méně aktivní tukové) tak, aby nemusel krmit tělo takovým množstvím energie a z dlouhodobého hlediska mu stačilo energie méně. Právě tak málo, kolik jí aktuálně (a hlavně dlouhodobě) dodáváte. Z těchto slov tedy cítíte, že se jedná nejen o adaptační mechanismus, ale také mechanismus, který chce svůj čas. Výsledky nelze očekávat po týdnu nebo dvou. V této době se ještě organismus snaží vyrovnávat energetickou bilanci a "průměruje se starými hodnotami", teprve po delší době přestoupí na nový energetický režim.

To stejné platí i při nabírání. Pokud dlouhodobě dodáváte více energie, tato energie se musí někam posunout. Nejste perpetum mobile, aby se ve vás energie ztrácela, jste živý organismus, a tak vaše tělo raději část uloží a částečně navýší množství metabolicky aktivní hmoty, která dokáže energii spálit, než aby se jí dlouhodobě nechala zatěžovat. Opět se jedná o projev adaptace.

Jaké jsou hlavní důvody toho, že nemůžu zhubnout?

Nevhodný příjem energie

Jak jsem psal výše. Prvním a základním důvodem toho, že nedokážete zhubnout, je vysoký nebo nevhodný příjem energie. Tento nadpříjem bohužel nedokážeme "vyzářit", a tak se nám musí někde uložit. V ideálním případě to bude ve svalové hmotě a glykogenových rezervách, v tom častějším a horším případě to bude v rezervách tukových. Vaším prvním úkolem tedy je zjistit, zda jste a dokážete se udržet v negativní energetické bilanci, a to alespoň 10-15 % pod výdejem. Bohužel, nám v tomto trochu "nehraje" aktuální tendence k hypokinezi. Jednoduše se moc nehýbeme. Ano, chápu, bolí to, ale pohyb a střídmost stravy je tím, co vás zajímá jako první. Nemůžete začínat svoje přemýšlení o hubnutí "z prostředka", ale měli byste se vrátit k základu, kterým je právě množství energie. 

Nevhodné rozložení energie

Nejen vysoké množství energie, ale také její špatné rozložení, zejména pak nárazový příjem energie a vysoké množství energie v jednom hlavním denním jídle, jsou tím, co nás může poslat do propadliště tukových dějin. V tomto bodě hovořím o trojpoměru živin, pokud nevíte jak si jej nastavit, tak vězte, že dnešní doba nahrává tomu, abychom ve stravě měli méně sacharidů, více bílkovin a více tuků. Jako vhodná může tedy být dieta zónová nebo snad low carb v poměru 30 % bílkovin, 30 % tuků a 40 % sacharidů z celkového denního energetického příjmu. 

Ponížený metabolismus

Známe to z poradny výživy a setkáváme se s tím neustále. "Piju vodu a dýchám vzduch a stejně přibírám". Ano, vysvětlením může být, že je váš metabolismus až moc ponížen, a ve své podstatě je i tento příjem na něj vysoký nebo se přepnul do šetřícího provozu, kdy omezil činnost některé ze základních fyziologických funkcí. Proto, pokud se vám zdá, že byste mohli mít metabolismus snížený, zkuste zjistit, co je pro vás aktuálně vyváženým energetickým příjmem a zahajte doslova "očišťující", ale hlavně zrychlující reversní dietu, která pracuje s navyšování energie o 2-5 % každé 3-4 týdny. 


Nevhodné pohybové návyky

Výdej energie je stejně důežitý, jako je její příjem. Právě aktivita usměrňuje to, zda se budete zbavovat tukových rezerv, svalové hmoty nebo uloženého glykogenu. Vybírejte kombinaci aerobního i silového výkonu. Silový výkon bude udržovat vaši svalovou hmotu, hormonální produkci, zvýší metabolický stres a navíc vás bude stát hodně energie i v klidovém režimu. Aerobní výkon zase zajistí vyšší využití tuku jako zdroje energie při samotném výkonu, rychleji přeučí váš metabolismus na využívání tuku i v běžném denním režimu a napomůže zlepšení kardiovaskulární soustavy. 

Hormonální disproporce (!)

Toto již nepatří primárně do vašich rukou, nicméně do rukou specialisty. Pokud máte podezření na hormonální nefunkčnost, navštivte specialistu nebo sportovního dietologa, který může odhalit nefunkčnost štítné žlázy, nízkou produkci testosteronu nebo třeba inzulinovou rezistenci. Stejně tak sem můžete zařadit leptinovou rezistenci, nebo snad vyšší hladiny kortizolu související s aktuální stresovou dobou. U leptinu bych na chvilku zůstal, protože možná právě ten, jeho ovlivnění fruktózou a "vysokocukernými" dietami můžou být právě tím, co nás ovlivňuje aktuálně velmi silně, a dělá z nás tlustou populaci. 

Nefunkčnost trávící soustavy (!)

I zde může být problém, a není to nic vyjímečného. Pro optimální vstřbávání živin, potřebujete mít tlusté i tenké střevo v té nejlepší kondici. To nemusí být zcela často pravda, a tak se musíte dívat i na tento problém. Opět je to již část, která nepatří do rukou přímo vám, ale specialistovi z poradny pro výživu. I tak se ale zkuste podívat na aktuální vědění spojené s pojmem "biom". Ten je jasnou ukázkou toho, jak naše trávící soustava funguje a pracuje nebo nepracuje v náš prospěch. 

Nyní již víte, co všechno by mohlo být problémem s vaší postavou a snahou o snížení tukových zásob. Zamyslete se tedy nad postupy, které máte ve své stravě a pohybu. Pokud najdete chybu, je již další fungování v dietním režimu daleko příjemnější.

KOMENTÁŘE